У віці старше 40 років близько 15% людей носять знімні протези. Знімні ортопедичні конструкції – доступний і швидкий спосіб естетичного та функціонального відновлення зубів навіть при повній адентії. Якісний догляд за зубними протезами – запорука їх довговічності.
У цій статті ми поговоримо про особливості адаптації до штучних зубів, важливості та особливості гігієни, дамо корисні рекомендації щодо харчування при знімних протезах та їх експлуатації.
Звикання до штучної щелепи
Перш ніж носіння знімного протеза стане комфортним, кожен пацієнт проходить етап адаптації.
Ортопедична конструкція спочатку сприймається як чужорідне тіло, яке може вплинути на смак і загальне самопочуття пацієнта:
- змінюється сприйняття температури і смаку їжі;
- виникає дискомфорт, роздратування, блювотний рефлекс, підвищене слиновиділення;
- хворий може прикусити щоки і язик;
- виникають труднощі у вимові, пережовуванні їжі.
Тривалість адаптаційного періоду індивідуальна для кожного пацієнта. Як правило, стадія роздратування проходить протягом тижня. Мова з новим протезом нормалізується приблизно через 3 тижні, а при постійному використанні повне звикання настає протягом місяця.
Як позбутися від залежності від зубних протезів: поради експертів
- під керівництвом лікаря-стоматолога опанувати навички самостійного користування ортоконструкцією (як одягати, знімати);
- протягом перших 2 тижнів намагайтеся носити протези цілодобово, знімаючи тільки для миття, дезінфекції виробу та гігієни ротової порожнини;
- часто полоскати рот водою, пити теплий чай;
- використовувати якісні засоби для фіксації протеза;
- перші кілька днів віддавайте перевагу м’якій їжі;
- намагайтеся жувати повільно, ретельно, з двох сторін одночасно;
- для швидкого відновлення мови читайте вголос 1-2 години на день, вимовляйте скоромовки, розмовляйте, тримаючи в роті горіхи або льодяники.
Необхідність догляду за знімними протезами
Зубний протез завжди повинен бути чистим. Недотримання правил догляду загрожує пацієнту не тільки скороченням терміну служби виробу, але і розвитком запальних процесів у ротовій порожнині. Крім того, від стану ортоконструкції залежить, наскільки комфортно буде її носити.
Як доглядати за зубними протезами?
Правильний догляд за знімними ортопедичними конструкціями має кілька складових. Це:
- правильна чистка і обробка виробу;
- грамотний вибір засобів гігієни;
- правильне зберігання.
Як правильно доглядати за знімними штучними зубами?
Необхідно регулярно доглядати за знімними нейлоновими протезами. Найправильніше очищатися вранці, після кожного прийому їжі, перед сном.
Догляд за зубними протезами здійснюється різними способами:
- для миття посуду;
- очищення;
- дезінфекція.
Порядок проведення гігієнічних процедур:
- Після зняття протез необхідно промити під проточною водою.
- Якщо у вас є власні зуби, їх потрібно почистити і прополоскати рот антибактеріальним розчином. Крім зубів, слід приділити увагу гігієні язика і неба. При повній беззубості проводять тільки полоскання ротової порожнини антисептиком. Також можна протирати язик і слизові тампоном, змоченим у спеціальному антисептичному розчині.
- Вранці і ввечері необхідно добре очистити протез спеціальними засобами.
- Щодня потрібно дезінфікувати протези. Для цього попередньо очищені вироби занурюють у дезінфекційний розчин на 15-20 хв.
Догляд за пластиковими протезами аналогічний.
Важливі моменти! Необхідно особливо ретельно видаляти забруднення з поверхні, яка контактує з яснами, щоб уникнути розвитку інфекції і запалення ясенної тканини. Тримати виріб потрібно акуратно, щоб не впустити і не погнути робочу частину, застібки.
Засоби догляду
При догляді за зубними протезами використовуються:
- Зубна щітка з м’якою щетиною. Виробники навіть розробили спеціальні щітки для зубних протезів, які забезпечують якісний і дбайливий догляд.
- Зубна паста – можна використовувати дитячу або будь-яку зубну пасту, яка не містить абразивних речовин.
- Спеціальні засоби для дезінфекції.
- Іригатор. Цей апарат незамінний як у догляді за зубами, так і в чищенні ортопедичних конструкцій. За допомогою іригатора з протеза відмінно видаляються залишки їжі і наліт.
Як правильно носити знімні протези
Правила використання знімних зубних протезів:
- утримання в чистоті, дотримання правил догляду та зберігання;
- обережне носіння – не можна допускати хімічних, механічних пошкоджень, термічних впливів;
- не робіть тривалих перерв в носінні, так як навіть після тижневої перерви можуть повернутися неприємні відчуття від використання протеза, виникнуть проблеми з його установкою і фіксацією.
Чи знімати знімний протез перед сном?
Сучасні знімні конструкції виготовлені з матеріалів, які не викликають алергії та подразнення. На відміну від попередніх поколінь гумових протезів, нейлонові та акрилові вироби можна носити 24/7. Крім того, фахівці рекомендують спеціально залишати протези на ніч перші 2-3 тижні експлуатації, щоб прискорити адаптацію.
Виняток становлять конструкції з пластиковою основою, які не можна залишати в ротовій порожнині, так як від вологи на них активно розвиваються бактерії, які можуть спровокувати запалення і кровоточивість ясен.
Правила зберігання знімних протезів
Після зняття нейлонових протезів вироби з металевими елементами не потрібно зберігати у воді або спеціальному розчині. Цей матеріал не висихає і не псується на повітрі. Правильне зберігання знімних зубних протезів більше стосується гігієни. Після вилучення продукт зберігається в спеціальному футлярі, ємності з вентиляційними отворами. Захисний ящик повинен бути сухим, чистим, зберігатися в недоступному для дітей та домашніх тварин місці.
Потенційні проблеми та рішення
Протез натирає, ясна запалюються.
У цьому випадку необхідно звернутися до лікаря. Перед візитом до стоматолога необхідно кілька годин поносити протез, щоб фахівець побачив слід на слизовій оболонці і правильно визначив місце корекції на виробі.
Зламаний протез.
Запишіться на прийом до лікаря. При можливості зубний протез відремонтує зубний технік протягом 2-3 днів. Якщо ремонт неможливий, протягом тижня виготовляють новий протез. Ремонт та заміна конструкції протягом 1 року (гарантійний термін) безкоштовні.
Харчування штучними зубами
Обмеження в харчуванні при використанні знімних зубних протезів в основному стосуються адаптаційного періоду. У цей час рекомендується:
- переважання в раціоні м’якої і рідкої їжі;
- ретельне подрібнення їжі перед вживанням для полегшення пережовування;
- жування на тій стороні, з якої навантаження викликає менший дискомфорт;
- обмеження навантажень на передню частину конструкції (небажано відкушувати продукти передніми зубами).
Крім того, в процесі звикання і протягом всього періоду експлуатації необхідно уникати липких продуктів (іриски, жуйки) і дуже твердих продуктів (горіхи, сухарики), оскільки вони можуть призвести до порушення фіксації. і навіть поломка ортопедичної конструкції. Не їжте дуже гарячу їжу з акриловими протезами. Висока температура – один з негативних факторів, який може скоротити термін служби виробу.
На стан і довговічність протеза негативно впливає куріння, вживання міцної кави, чаю. При появі плям на протезі необхідно звернутися до лікаря. У більшості випадків відновити первісний колір і блиск виробу можливо в зуботехнічній лабораторії.
Більш детальні рекомендації по догляду за знімними зубними протезами вам надасть лікар-стоматолог-ортопед.
Якщо ви хочете дізнатися більше дізнатися про зубні протези, зателефонуйте нам за номером +380661968793 і запишіться на прийом вже сьогодні. Ми будемо раді відповісти на будь-які ваші запитання щодо зубних протезів